STUDÁNKA V LAŇKUSÍCH – MYSLETICE

STUDÁNKA V LAŇKUSÍCH – MYSLETICE

28.12.2006 |   Pramen vody vyvěrající ze země byl malým zázrakem a lidé o něj pečovali, upravovali jej ve studánku, čistili a někdy nad takovým pramenem vystavěli stříšku, aby spadané listí a jehličí vodu nekazilo.

Vždyť čistá pramenitá voda osvěžovala vyprahlé rty kolemjdoucích vandrovních a dodávala novou sílu těžkou, prací unaveným robotníkům. Od dávných dob zabydlovali lidé studánky nadpřirozenými bytostmi, vílami a skřítky, kteří chránili čistotu vody. Věřilo se, že mnoho pramenů má zázračnou moc, že nejen dodávají sílu, ale navracejí také ztracené zdraví. Studánka v lese Laňkusích u Mysletic měla podle pověsti zas jinou kouzelnou moc.

Když hospodyně stloukala máslo, stávalo se někdy, že se jí to nedařilo. Ať tloukla jak tloukla, máslo se ze smetany nechtělo vytvořit. V Mysleticích si v takovém případě věděly hospodyně rady. Vzaly máselnici a o půlnoci se vypravily ke studánce v Laňkusích. Byla tu však jedna podmínka, totiž, že se hospodyně ke studánce vypravila pozpátku. Pak už stačilo jen nalít do máselnice se smetanou trochu vody ze studánky a máslo bylo za chvilku utlučeno. Kolika hospodyním se však podařilo dojít pozpátku a ještě k tomu o půlnoci, to znamená po tmě, až ke studánce bez úrazu, o tom se pověst nezmiňuje.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2797x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist

Dnes je 20.6.2021,
svátek slaví Květa, zítra Alois.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server