SPOR O BLATINY – ČERNÁ U MĚŘÍNA

SPOR O BLATINY – ČERNÁ U MĚŘÍNA

30.12.2006 |   Za starých časů žil v obci Černá u Měřína rychtář, muž chytrý ba vychytralý, který hleděl z cizího majetku získat pro svou obec co nejvíce kořisti. Pořád se nemohl smířit s tím, že Blatiny, velký les poblíž Hlízková, náležel odedávna Blízkovským a přináší jim velký zisk. Tak dlouho chodil a přemýšlel, až se nakonec rozhodl.

Jednou ten rychtář přišel do zámku a vytasil se s jakousi listinou, ve které prý je zaznamenáno, že polovina Blatin patří obci Černé. "Já sám pak mohu odpřísáhnout, že můj děd, který tu listinu u sebe opatroval, mně nejednou vypravoval, že půl Blatin i s Milikovskou horou patří obci Černé. Toho se hned páni ze zámku chopili a postarali se o soud. Ten ať rozhodne, komu Blatiny po právu patří. Blízkovští měli u soudu smůlu. Listina, kterou mohli právo na Blatiny prokázat, se v průběhu mnoha let ztratila. Naproti tomu rychtář z Černé odpřísáhl, že půl Blatin s Milikovskou horou patří Černickým. Soud rozhodl, dal za pravdu rychtáři. Blízkovští přišli o nejlepší část svého lesa. jenže nakonec bylo všechno jinak. Obec Černá přisouzenou část Blatin nedostala. Přivlastnili si ji páni ze zámku a připojili ji ke svému panství.

Rychtář byl z výsledku nešťastný. Mrzelo ho, že jeho obec z lesa nic nedostala, že křivá přísaha i falešná listina nic nepomohly. Začalo ho trápit zlé svědomí a celou věc si vzal tak k srdci, že těžce onemocněl.

Když poznal, že brzy umře, vyznal se ze všeho knězi a požádal ho, aby to oznámil na zámku. Jenže vrchnost se nedala, lesy nevrátila. Nedlouho po rychtářově smrti prý lidé z okolí tvrdili, že rychtáře v Blatinách viděli chodit. Jakmile se tato novina mezi lidmi rozkřikla, kdekdo se Blatinami bál jít. Vrchnost proto poslala pro kata a ten si na ducha rychtáři počkal. Chytil ho a mečem mu uťal hlavu. Od té chvíle už rychtář v Blatinách nestrašil.Z knihy: POVĚSTI Z VYSOČINY (Miroslav Hedbávný, 2001)

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 4397x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus

Dnes je 5.12.2020,
svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavské listy
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server