PŘEPADENÝ POSEL – VANŮVEK

PŘEPADENÝ POSEL – VANŮVEK

28.12.2006 |   Po třicetileté válce, když byla celá zem vysílená, vypálená a zničená, mnohý voják již neměl chuť se vrátit k mírové práci. Našel snadnější, ale i nebezpečnější způsob obživy.

Vždyť z války byl na nebezpečí zvyklý a lidský život pro něj měl jen nepatrnou cenu. Z takových bývalých vojáků se stávali loupežníci a lapkové. Přepadávali kupecké vozy, brali peníze i zboží. Na cestách nebylo bezpečno zvláště v noci a také lesním úsekům bylo lépe se vyhnout.

V té době potřeboval jeden bohatý telčský měšťan poslat peníze sirotkům, kteří byli jeho blízcí příbuzní a kteří ve válce ztratili rodiče a všechen majetek. Peníze bylo třeba dovézt jejich opatrovníkům do Batelova, kam sice není cesta daleká, ale vedla přes les. Proto posel, pověřený úkolem peníze předat, byl řádně na cestu vybaven. Váček s penězi ukryl na prsa pod kožený oděv, po boku mu visel meč, dvouhlavňovou pistoli měl u pasu a jeho kůň byl rychlý a odpočinutý. Vyjel za bílého dne a předpokládal, že peníze včas v pořádku předá. Dopadlo to však jinak.
Jako kdyby byli loupežníci o cestě posla s penězi předem informování, ukryli se do křovin v příkopu u cesty do Vanůvka. Když posel projížděl kolem, vyběhli ze svých úkrytů, přepadli ho a z koně strhli. Posel v tomto místě nic takového nečekal a tak než se mohl vzpamatovat, byl na zemi. Bránil se sice statečně, ale meč se mu nepodařilo vytrhnout z pochvy a střely z pistole se minuly cílem. Loupežníci se na něj vrhli a dýkami ho probodali. Když z něj strhali oděv, našli i váček s penězi. Okradli ho o všechno.

Křížový kámen u silnice vedoucí z Telče do Vanůvka má snad tuto událost připomínat.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2683x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus

Dnes je 20.6.2021,
svátek slaví Květa, zítra Alois.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavská astronomická společnost
Jihlavské listy i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server