POVĚST Z NEVCEHLE – NEVCEHLE

POVĚST Z NEVCEHLE – NEVCEHLE

28.12.2006 |   Nevcehle bývala obcí hornickou. Založili ji pro kovkopy, kteří v okolí těžili stříbro, železo, olovo a snad i jiné kovy. Pán, kterému byli horníci podřízeni, žil na hradě obklopeném hlubokými lesy a močály. Ten hrad se nazýval Bechyně.

Z dolování plynuly pánovi velké zisky, a tak žil bezstarostným životem v rozmařilých zábavách. Nic se nestaral, v jakých podmínkách žijí horníci. Hlavně, že mu všechny vytěžené kovy odevzdali. On pak pořádal okázalé hony, štvanice na zvěř v okolních lesích, hostiny a jiné zábavy. Stávalo se, že se horník při práci těžce zranil a nemohl již pánovi přinášet užitek. Tu se pán nerozpakoval takového chudáka vyhnat a tomu nezbylo než hledat obživu v žebrotě. Není divu, že byl pán u svých poddaných velmi neoblíbený.

Jednou opět uspořádal pán na Bechyni veliký hon. Sezval hosty z blízkých i vzdálených hradů, vybral ty nejlepší koně a psy a štvanice mohla začít. Za hlaholu trub a rohů se páni rozjeli do lesů, aby uštvali statné jeleny a ulovili mnoho zvěře. Hlaholu a veselí bylo ažaž. Daleko od hradu je zahnala lovecká vášeň. Teprve k večeru se unaveni vraceli, ale dříve než dojeli k hradu, strhla se prudká bouře. Lilo, vítr skučel, stromy se až k zemi ohýbaly. Promoklí lovci zastavili na kraji lesa. Nikomu se nechtělo do přívalu vody, která se lila z oblak na krajinu. Pak se zahleděli k hradu, jehož obrysy se v dáli rýsovaly. S hrůzou však uzřeli, že se hrad zvolna propadá do mokřiny. Tu se pán z Bechyně vzchopil, vzepjal se na svém koni a přinutil ho k prudké jízdě. Myslil, že se mu podaří hrad zachránit. Ale ten už byl ztracen. Čím víc usiloval pán o záchranu alespoň něčeho ze svého majetku, tím víc bylo patrno, jak marné je jeho úsilí. Propadl se do močálu i se svým koněm. Nic z pyšného hradu nezůstalo a nikdo nelitoval nadutého pána.

Zůstal jen les a louka, kterou dosud lidé nazývají Bechyně.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2975x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Hosting by 3nicom solutions ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist

Dnes je 27.7.2021,
svátek slaví Věroslav, zítra Viktor.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy i-vysočina.cz - informujeme o všem
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server