O MIROŠOVSKÉ STUDÁNCE – ŘÍDELOV

O MIROŠOVSKÉ STUDÁNCE – ŘÍDELOV

28.12.2006 |   Kdysi bývaly lesy telčského panství plné zvěře. Hrabě musel zaměstnávat mnoho hajných, aby se starali nejen o les a dřevo, ale hlavně aby hlídali zvěř před nepovolanými lovci - pytláky.

Leckterý venkovan se obohacoval tím, že tajně lovil v panských lesích srnčí zvěř nebo zajíce, a pak jejich maso prodával okolním řezníkům a hospodským. Někdy, aby se jejich činnost tak snadno neprozradila, odváželi maso až do Jihlavy. Zvěře bylo dost, ale pytláků taky. Tak se občas stávalo, že některý hajný přišel o život, když se dostal do blízkosti lovícího pytláka, jindy naopak svou odvahu zaplatil životem pytlák.

Na Řídelovsku se jednou stalo, že zdejší hajný při obchůzce svého revíru zastihl pytláka, který kladl oka a pušku měl přichystanou ke střelbě na přicházející zvěř, Mezi hajným a pytlákem došlo k přestřelce, hajný vyvázl bez zranění, ale pytlák byl zle postřelen. Přesto se mu podařilo z místa ještě uprchnout a schovat se v křoví. Celou noc se plazil, a teprve k ránu se dostal ke studánce. Ztratil však mnoho sil a krve. Napil se sice trochu vody, ale život už nezachránil. K večeru zemřel. Mezitím hlásil hajný na zámku, co se stalo. Nevěděl však, že pytlák je těžce zraněn. Teprve při obchůzce dalšího dne našel u studánky mrtvé tělo pytlákovo. V okolí však nikdo tohoto muže neznal, pátrali proto po jeho totožnosti a zjistili, že pocházel až z Mirošova u Jihlavy. Od té doby se studánce říká Mirošovská.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2787x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
Hosting by 3nicom solutions
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist ČSS ZO 6-18 Cunicunulus

Dnes je 27.7.2021,
svátek slaví Věroslav, zítra Viktor.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server