KOŇSKÁ VZPOURA – BOROVNÁ

KOŇSKÁ VZPOURA – BOROVNÁ

28.12.2006 |   V Borovné kdysi před každým posvícením porazili jednoho koně, a z něho udělali posvícenskou hostinu. Na ní se podílela celá vesnice, všichni dostali kus masa na pečínku. Hlavu však pohodili na mrchoviště a kůži natáhli a přibili na zadní stranu vrat, aby pěkně vyschla. Pak ji prodali podomnímu obchodníkovi. Tak to dělali dvanáct roků.

Když zabili dvanáctého koně, uviděli rozjaření sousedé o půlnoci podivnou věc. Na oslavu posvícení se dostavilo dvanáct koňských hlav, které zvolna kráčely na předních nohách od mrchoviště k starostovu stavení, pak k hospodě, kde se konala posvícenská veselice, a nakonec se odebraly do míst, kde byli koně vždy poráženi. Tam hodinku postály, pak se prošly sem, a tam, kývaly hlavami a neustále řehtaly. Posvícenská zábava byla pokažena. Vesničané byli jako uhranuti. Ustalo veškeré veselí, ztichla muzika, nikdo nepromluvil ani slovo. Konečně se koňské hlavy vrátily zpět na mrchoviště.

Tu si sousedé uvědomili, jak nepěkně se zachovali k zvířeti, které bylo nejlepším a nejsvědomitějším pomocníkem každého hospodáře. Obecní rada pak rozhodla, že porážky koní o posvícení se již nikdy konat nebudou. A to zachovávají dodnes.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2700x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
Hosting by 3nicom solutions ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist

Dnes je 5.12.2020,
svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server