KÁMEN V PODOBĚ KŘÍŽE – HOSTĚTICE

KÁMEN V PODOBĚ KŘÍŽE – HOSTĚTICE

28.12.2006 |   Část polí a lesů mezi Častkovicemi a Vanovem se nazývá v Koplešanech. Kdysi dávno v těchto místech stála dřevěná vesnice, jejíž obyvatelé vymřeli na mor, a vesnice pak zanikla. Tam, v nedalekém lese ještě nedávno stál kámen, který se podobal kříži s jedním ulomeným ramenem. Ten kámen připomínal následující pověst.

U jednoho sedláka sloužil chlapec za pasáka skotu. Byl to sirotek, a protože neměl nikoho, kdo by se ho zastal, sloužil vlastně zadarmo, jen za jídlo a nějaké obnošené oblečení. Časné ráno musil vstát, opatřit dobytek, vyhnat na pastvu a po celý den ho bedlivé střežit, aby nezašel někam, kam nemá a přitom se dobře napásl. Večer musil opět dobytek zaopatřit a poklidit. Než se mohl uložit ke spánku, byla často už pozdní noc. Byl proto stále nevyspalý. Není divu, že jednou na pastvě usnul. Dobytek se pásl, všude byl klid, takže pasák usedl do stínu a než se nadál, už spal. Dobytek nehlídán zašel do pole, kde byla pastva chutnější. Když se chlapec probudil, bylo pole zdupáno, úroda zničena. Co měl nešťastný hoch dělat? Začal dobytek vyhánět, volal a plakal, protože věděl, že ho čeká přísný trest.

Ani nestačil dobytek z pole vyhnat, když se ode vsi řítil rozzlobený sedlák, který od svého stavení viděl, že krávy nejsou tam, kde mají být. Popadl silnou sukovici a sotva doběhl k pasákovi, začal nadávat, křičet a do chlapce bušit. Ten naříkal a prosil za odpuštění, ale to sedláka ještě víc rozlítilo. Tloukl hocha holí tak dlouho, dokud se tělo nebohého dítěte hýbalo. Teprve po chvíli si uvědomil, že vlastně hocha zabil. Tomu už nebylo pomoci. Sedlák poznal, že se nechal svou zlostí příliš unést, trápilo ho svědomí a kudy chodil, tudy na svůj neuvážený čin myslil. Ale už bylo pozdě, pasákovi život vrátit nemohl.

Aby alespoň trochu svému svědomí ulevil, dal na místě svého krutého činu postavit kámen, podobný kříži. Kdo půjdeš okolo, vzpomeň na tuto nevinnou oběť lidské prchlivosti.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2653x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions

Dnes je 29.11.2020,
svátek slaví Zina, zítra Ondřej.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
i-vysočina.cz - informujeme o všem Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server