DRÁBSKÝ LES – RADKOV

DRÁBSKÝ LES – RADKOV

28.12.2006 |   Vesnice Radkov leží v údolí řeky Dyje, ale je obklopena lesy. Jeden z lesů se nazývá Drábský a svůj název dostal v dobách, kdy vesničané byli poddanými šlechtice a kromě jiných závazků museli chodit na robotu.

Robota byla ponejvíce prací na panských polích, ale vykonávali ji poddaní i v lese, při honech a výlovech rybníků. Protože v době, kdy poddaní pracovali na robotě, stála práce na jejich vlastních polích, bránili se jí, jak jen mohli. Bylo třeba, aby na jejich práci dohlížel dráb.

Jednou, když byl drábem v Radkově muž velice zlý a nelítostný radkovští sedláci se vzbouřili. Pracovali v lese, kterému se dnes říká Drábský. Dráb je honil do práce důtkami, vymýšlel si, jak jim práci znepříjemnit, a nenechal jim ani chvilenku na odpočinek. Když už robotníci nemohli muka drábova vydržet, domluvili se a drába přepadli. Stloukli ho, že se nemohl ani hnout. Oplatili mu všechna bezpráví a dráb se pak sotva doplazil ke studánce na kraji lesa, kde se chtěl napít. Ale než se osvěžil, zemřel. Tam ho později našli, když se dlouho nevracel. Na strom pověsili svatý obrázek a les se od té doby jmenuje Drábský.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2793x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions

Dnes je 27.7.2021,
svátek slaví Věroslav, zítra Viktor.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavské listy Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server