CO VIDĚL PONOCNÝ GREGOR – RŮŽENÁ

CO VIDĚL PONOCNÝ GREGOR – RŮŽENÁ

28.12.2006 |   V Růžené žil kdysi muž, který se jmenoval Gregor. Živil se sice poctivou prací v lese, ale jeho výdělek stačil jen na velmi skromné živobytí. Protože měl manželku a synka, přijal ještě práci ponocného, aby rodině trochu přilepšil.

Chodil po vsi, hlídal, aby se nestalo nějaké neštěstí, aby snad někde nehořelo a aby se nikdo nepovolaný nevloupal do vesnických chalup a stodol.
Aby se měl kde schovat před nepřízní počasí, vybudovali mu nedaleko hřbitova dřevěnou boudu.

Jednou v noci odtroubil jedenáctou hodinu, obešel ves, a pak si sedl do boudy, aby si trochu zdřímnul. Když na věži odbyla dvanáctá hodina, vyšel Gregor z boudy, odtroubil dvanáctkrát a už se chystal jít domů, když zaslechl podivné zvuky. Ze hřbitova k němu doléhalo jakési divné mručení, v této noční době naprosto nezvyklé. Jeho povinností bylo se podívat, co se děje, kdo tyto zvuky vydává a proč. Otevřel vrata hřbitova a s údivem spatřil dva velké, silné psy, jak se rvou a koušou. Oba psi na sebe doráželi s největší zuřivostí. Oči jim hořely a z tlam jim sršely jiskry. Ponocný Gregor měl pro strach uděláno. Bez bázně přistoupil blíž a zvolal: "Potvory, ani v noci nedáte pokoje?" Máchl po nich holí a chtěl je rozehnat. Ale přepočítal se.

V tu chvíli se oba vzteklí psi proměnili v lidi a přinutili Gregora, aby jim dal slib, že se nikomu ani slůvkem nezmíní o tom, co viděl. Oba zatracenci pak zmizeli. Celý rozrušený se ponocný vracel domů. Bál se i ohlédnout. Vždyť v obou poznal zemřelé sousedy, kteří za živa žili v hádkách a rozbrojích. Proto neměli ani po smrti pokoj.

Když přišel Gregor domů, ulehl na postel a již nevstal. Rozstonal se a brzy na to zemřel. Před tím však zavolal kněze, a tomu celou příhodu ze hřbitova pověděl. Kněz pak vykropil znovu hroby obou nešťastníků, kteří teprve pak našli klid a mír v posmrtném životě.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 2723x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions

Dnes je 1.12.2020,
svátek slaví Iva, zítra Blanka.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server