Svítící chodba v jihlavských katakombách

Svítící chodba v jihlavských katakombách

Analýza: Co nám tam vlastně svítí?

Jihlavské podzemí - katakomby

Výtah z článku z časopisu Speleo č. 25 z roku 1999

Těsně po dokončení zprávy, o výsledcích analýzy jihlavského luminoforu, vyšel v časopise Koktejl (prosinec 1996) článek od Zbyňka Pavlačíka Za záhadným světlem, kde autor článku popisuje analýzu luminoforu z jihlavského historického podzemí.

Chtěl bych se pokusit vysvětlit rozdílnost závěrů, mezi naší analýzou a analýzou Ing. Martince a zároveň uvést novou okolnost, která má se studovaným materiálem přímou souvislost. Ing. Martinec, v článku citovaný jako autor analýzy, dochází na základě zjištěných skutečností k závěru, že luminiscentem je sloučenina sirník barnatozinečnatý (BaZn)S.

Tento závěr však musím zpochybnit. Jak Ing. Martinec tvrdí "právě přítomnost barytu a sfaleritu mne přivedly k závěru, že ona údajně neznámá látka byla připravena synteticky na jejich bázi". Při analýze byl ve vzorku správně stanoven baryt (BaSO4), sfalerit (ZnS) však nikoliv. Místo sfaleritu se ve vzorcích vyskytuje wurtzit, což je hexagonální modifikace sulfidu zinečnatého (a-ZnS). Sfalerit opravdu není luminiscent a to ho zřejmě vedlo k myšlence o jiné sloučenině. Při RTG práškové difrakci, která byla použita, jsou tyto dva minerály podobné, nicméně je možné je odlišit.

Wurtzit je jak přirozeným luminoforem, tak je také uměle vyráběn a používán jako luminofor pod jménem Sidotovo blejno. Tento minerál se vyskytuje v několika strukturních polytypech odlišujících se různým rozměrem primitivní buňky v důsledku rozdílného mřížkového parametru c0. Podle získaného difrakčního záznamu se s nejvyšší pravděpodobností jedná o polytyp 2H, případně 8H.

Syntetický a-ZnS používaný na výrobu luminiscentů (tzv. Sidotovo blejno) je právě polytyp 2H. V přírodních materiálech se vyskytují zejména polytypy 8H a 10H.

Přítomnost barytu ve vzorcích je však zajímavá. Baryt se za druhé svět. války používal jako plnidlo do lacinějších druhů uměle vyráběných luminoforů. Podle knihy Werner Espe, Luminiscenční látky v elektrotechnice, str. 232, tab.XLIV, dala za války německá IG Farben Leverkusen do prodeje Leuchtgelb, svítící sirník zinečnatý s příměsí 50% síranu barnatého. Ing. Patrovský, který nám tyto informace sdělil, vlastní dokonce ještě nějaké vzorky, které byly za protektorátu běžně v prodeji.

V této knize je dále uvedena informace, že baryt zde sloužil ke zlevnění a zatěžkání výrobku, protože se zjistilo, že přípravek 50% nesnižuje svítivost o 50%, ale jen asi o 20%. V důsledku toho, že jsem si nepřečetl celou zprávu opravdu pečlivě, mě unikla informace o pravém důvodu přítomnosti barytu v luminoforu. Až kolegu Mgr. Viktora Goliáše napadl ten správný důvod. Při natírání luminoforu na zeď se musely tehdejší "osvětlovači" vyrovnat s nepříjemným faktem, že totiž těžký wurtzit ve vodě nevytvoří suspensi vhodnou k nanášení na povrch stěn. Jakmile přidáte wurtzit do kapaliny okamžitě klesne na dno. Tento fakt je ovšem možné změnit pokud jako kapalinu použijete suspensi voda - baryt. Vytvoří se tak kapalina o velké hustotě, ve které je možno wurtzit pohodlně mísit a nanášet. Tato myšlenka je přitom skryta přímo v textu knihy pod pojmem "zatěžkání".

Závěrem je tedy skutečnost, že baryt je ve vzorku přítomen jako "technologická pomůcka" a jako luminifor je zde wurtzit (nebo chcete-li Sidotovo blejno). Není tedy třeba vymýšlet nové luminiscenční sloučeniny.

Autoři: Viktor Goliáš, Ivo Hlásenský, Walter Pavliš (Přírodovědecká fakulta University Karlovy, Praha)
Podle: Speleo 25

Tento web vyvíjí a spravuje TriSign - Grafické studio & Webdesign

Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Historie města Jihlavy
Informace z Jihlavy
Užitečné odkazy
Podporujeme projekty
ALFA 1 - Sekce Poltergeist
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus Hosting by 3nicom solutions
Komerční sdělení

Dnes je 23.5.2017,
svátek slaví Vladimír, zítra Jana.

Google
Komerční sdělení
Malířské práce Jihlava
Foto postřehy

Desetileté partnerství Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Uk

Užhorod

Letos slaví spolupráce Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny kulaté desáté výročí svého trvání. U této příležitosti se chystají pracovní cesty, výstava v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě, fam trip do Zakarpatí s cílem podpořit cestovní ruch i firmy v Kraji Vysočina nebo mezinárodní setkání a vystoupení mládežnických dechových hudeb. Úzká spolupráce obou partnerských regionů navíc pokračuje stejně jako v minulých letech. "Pro rok 2017 jsme vybrali 22 projektů za více než 4,5 milionu korun," informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.Z rozpočtu fondu ViZa, na kterém se 50 % podílí Kraj Vysočina a zbylou polovinou Zakarpatská oblast Ukrajiny, půjdou peníze do nejpotřebnějších resortů, jako je školství nebo zdravotnictví, například na výměnu střechy a oken na budově ambulance v obci Bilasovice, na rekonstrukci dětské nemocnice v obci Velikyj Bereznyj nebo na vybudování sociálního zázemí pro sirotky a děti ze sociálně slabých rodin ve Strymbě. "Z tzv. měkkých projektů pokračujeme v realizaci táborů pro děti, podpoříme účast ukrajinských studentů na Letní žurnalistické škole v Havlíčkově Brodě, nákup učebnic českého jazyka do šesti základních škol v Zakarpatí, spolupráci hasičských záchranných sborů nebo výměnu zkušeností na úrovni policie a účast na mezinárodní soutěži v oblasti kynologie," doplnil hejtman Jiří Běhounek s tím, že finanční podporu vybraných aktivit začátkem března projednali členové Stálé konference a v závěru března je bude schvalovat Zastupitelstvo Kraje Vysočina.

Navíc Kraj Vysočina podstatně přispěl k významnému posunu pro studium českého jazyka na Ukrajině. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR na základě úsilí hejtmana Jiřího Běhounka oficiálně vyhlásilo výběrové řízení na obsazení pozice lektora/lektorky českého jazyka a literatury v zahraničí pro akademický rok 2017/2018 pro Užhorodskou univerzitu, pro studenty bohemistiky v partnerském regionu Vysočiny Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

Kraj Vysočina desátým rokem velmi aktivně spolupracuje s partnerským regionem Zakarpatská oblast Ukrajiny. Od roku 2007 Kraj Vysočina spoluinvestoval do veřejně prospěšných zařízení v Zakarpatské oblasti Ukrajiny částku přesahující 45 miliónů korun. Společně s podílem Zakarpatské oblasti Ukrajiny se tedy podařilo přispět k rozvoji regionu více než 90 miliony korun a realizovat téměř 150 společných investičních projektů.

Mediální partnerství
Jihlavská astronomická společnost Jihlavské listy
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing i-vysočina.cz - informujeme o všem
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server