POVĚST O TELČSKÉ RADNICI – TELČ

POVĚST O TELČSKÉ RADNICI – TELČ

28.12.2006 |   Město Telč se jako jedno z nemnoha měst na Moravě mohlo chlubit už v 15. století tím, že mělo svou radnici. Přízemí budovy bylo vybudováno z kamene, což dosvědčuje sloup uprostřed bývalého mázhauzu. Nádherné šroubovitě točené tělo sloupu připomíná pozdně gotický základ této stavby. Je pravděpodobné, že jako většina domů na náměstí, měla i radnice patro dřevěné.

O této radnici se vypráví, že v dobách válek uprostřed 15. století se zmocnil Telče houfec husitských bojovníků. Protože Telč byla většinou katolická a také páni radní byli katolíci, kladli husitům odpor a nechtěli se jen tak vzdát. Tu vtrhli husité do radnice a vyhodili pány radní z oken ven na náměstí. Zopakovali si u nás to, co už mělo v Praze r. 1420 svou premiéru a Telč měla svou defenestraci.


Ve starých listinách se dočteme, že telčská radnice byla roku 1499 zničena výbuchem prachu, který byl schovaný ve sklepě a nějakou neopatrnosti se vzňal.
Lidová pověst klade tuto událost do doby o něco pozdější. Vypráví se, že městská rada v Telči chtěla slavně přivítat na svět právě narozeného Petra Voka, posledního mužského potomka významného rodu Rožmberků, příbuzných pánů z Hradce, vládnoucích na Telči. Uchystali na radnici hostinu. Pod masem, zvěřinou, pivem a vínem se stoly div neprohýbaly. Chtěli však uspořádat ještě něco jiného, neobvyklého. Rozhodli se pro dělové salvy, petardy a rachejtle, prostě ohňostroj. Přípravy byly velkolepé. Sud se střelným prachem prozatím uložili do sklepa a oslavy začaly. Nejprve byla hostina. Pivo i víno teklo proudem. Když se ho u stolu už nedostávalo, poslal purkmistr sluhu do sklepa pro další. Ve sklepě byla tma, sluha musel jít s loučí, aby viděl. Když chtěl naplnit přinesené džbány, odložil hořící louč nešťastnou náhodou na přichystaný sud s prachem. Takový ohňostroj už Telč nezažila.

Dlouho si Telčané vyprávěli, jak páni radní oslavili narození posledního Rožmberka a jak i s konšely vyletěla do vzduchu celá radnice, pivo, víno i pečínky.

Za vlády Zachariáše z Hradce, když byl přebudován starý hrad na honosný zámek, dostalo i město novou tvář. Namísto starých zpola dřevěných domů vyrostly pěkné kamenné domy a také nová radnice, kterou se Telč chlubí dodnes.

Zdroj: www.telcsko.cz | Autor: Zanoni
Zobrazeno: 4141x | Trvalý odkaz | Diskusní fórum
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions

Dnes je 29.11.2020,
svátek slaví Zina, zítra Ondřej.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server